TRT Belgeseli Atatürk - Kurtuluş ve Cumhuriyet 1.Bölüm

Senaryosu Turgut Özakman'a ait olan ve yönetmen Ziya Öztan'ın imzasını taşıyan filmde, Mustafa Kemal Paşa'yı Rutkay Aziz, İsmet Paşa'yı Savaş Dinçel, Atatürk'ün hayatında özel bir yeri olan Fikriye Hanım'ı Hülya Aksular, Atatürk'ün ayrıldığı eşi Latife Hanım'ı Dolunay Soysert, Mevhibe İnönü'yü Yeşim Alıç, Kurtuluş Savaşı'nda özel bir önemi olan Halide Edip Adıvar'ı Ayda Aksel, Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ı ise Macide Tanır canlandırdı.
Müziklerini Muammer Sun'un hazırladığı filmin genel sanat yönetmenliğini ise Metin Deniz üstlendi.
Filmin çekimlerine 5 ay süren hazırlık çalışmalarından sonra Ankara'da bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olan I. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 16 Mart 1998'de start verildi. II. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Çankaya Köşkü, Ankara Palas, Türkocağı, Dolmabahçe Sarayı ve Yıldız Sarayı'nın yanı sıra İzmir, Bursa, Yalova, Afyon, Eskişehir ile İsviçre'de Lozan kentindeki gerçek tarihi mekanlarda sürdürülen çekim çalışmaları için bugün mevcut olmayan çok sayıda mekan da dekor olarak gerçekleştirildi. Otomobil, kamyon ve ambulans olmak üzere 12 adet dönem aracı yeniden imal edildi.
Türk sinemasının en büyük projelerinden biri olan Cumhuriyet filmi, yapım ekibi kadar oyuncuların da büyük bir heyecan ve özveri ile görev aldıkları bir film olma özelliğini taşıyor.
Kurtuluş'tan sonra Cumhuriyet filminde de Mustafa Kemal'i canlandıran Rutkay Aziz filmle ilgili olarak şunları söylüyor: Cumhuriyet filminde Mustafa Kemal rolünü üstlenmiş olmaktan her zaman büyük onur ve mutluluk duyacağım.
Cumhuriyet filminin çekimleri 6 Ağustos 1998 günü tamamlandı. Filmin prömiyeri ve galası Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel'in de katılımıyla 26 Ekim 1998 tarihinde İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılacak.
25 bin figüran kullanıldı
Çekimler yaklaşık 100 ayrı mekanda gerçekleştirildi. Filmin temel oyuncu sayısı 300, yardımcı oyuncu sayısı ise 25.000...
Dönem özellikleri titizlikle araştırılıp, başkişilerin kostümleri aynı kumaş ve çizgilerle, diğerleri ise dönemin ruhunu öne çıkaran bir tasarımla ve bütünüyle yeniden üretildi.
TRT Belgeseli Atatürk - Kurtuluş ve Cumhuriyet 1.Bölüm

Daha Fazla Göster
6,933 kez izlendi
Sitene ekle
Yorumlar
Gönder
500 karakter kaldı
Zapkolik.com'a Giriş Yapın
Zapkolik’e üye ol

Cinsiyet

Doğum Tarihi

Facebook ile Giriş Yap

Zapkolik.com’da yaptığınız aktiviteler, sizin kontrolünüz dışında sosyal ağlarda paylaşılmamaktadır.

Zapkolik üyesiyseniz Tıklayın!
Zapkolik.com'a Giriş Yapın
Facebook ile Giriş Yap
Zapkolik Hesabı ile Giriş Yap


Zapkolik Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!