Aile içi şiddete 60 kişiden sadece 11’i kayıtsız kalamadı...

Türkiye’de kadınların yüzde 40’ı en yakınları tarafından şiddete uğrar ve her gün 1-3 kadın kocası, eski kocası, boşanmak istediği kocası, sevgilisi vb tarafından öldürülürken, Hürriyet Aile İçi Şiddete Son! Kampanyası olarak, insanlarımızın gözlerinin önünde yaşanan bir aile içi şiddet olayına nasıl tepki verdiğini görmek istedik. Bu amaçla, bir alışveriş merkezinin iki asansöründe iki oyuncu çiftle gerçekleştirdiğimiz deneyde, 60 farklı olay kaydettik.

Durumumuz aynı amaçla geçenlerde İsveç’te gerçekleştirilen sosyal deneyin sonuçlarından çok daha iyiydi ama şahane de değildi: 60 vakada sadece 11 kişi duruma müdahale etti, 6’sı olay yerini terk ettikten sonra güvenliğe gitti, kalan 43 tanık ise görmedi, duymadı, konuşmadı.

Bu elbette bilimsel bir araştırma değil, toplumun yanıbaşında gerçekleşen bir aile içi şiddete karşı nasıl bir tepki verdiğine dair fikir edinmek ve farkındalık yaratmak için, “yapılandırılmamış rastgele örneklem” yöntemiyle yapılmış bir sosyal deney.

Ve kesinlikle, böyle bir olayla karşılaştığınızda müdahale etmenizi önermiyoruz. Bunun pek çok riski var. Ancak müdahale etmemek olaya kayıtsız kalmak anlamına da gelmiyor; hiç vakit kaybetmeden güvenlik güçlerini haberdar etmek, şikayette bulunmak. Dilerseniz, 0212 656 96 96 numaları Acil Yardım Hattımızı da arayabilirsiniz.Konunun uzmanları, bir şiddete tanık olduğunuzda, bunun “bir kerelik” bir şey olduğunu düşünmemenizi öneriyor; çünkü aile içi şiddet çoğunlukla, sözel, duygusal, cinsel, ekonomik, fiziksel pek çok şekilde, geçmişi olan ve gelecekte de tekrarlanacak sistematik bir eylem olarak yaşanıyor.

Sonuçları, öldürmeye kadar gidebiliyor.

Daha Fazla Göster
131 kez izlendi
Sitene ekle
Yorumlar
Gönder
500 karakter kaldı
Zapkolik.com'a Giriş Yapın
Zapkolik’e üye ol

Cinsiyet

Doğum Tarihi

Facebook ile Giriş Yap

Zapkolik.com’da yaptığınız aktiviteler, sizin kontrolünüz dışında sosyal ağlarda paylaşılmamaktadır.

Zapkolik üyesiyseniz Tıklayın!
Zapkolik.com'a Giriş Yapın
Facebook ile Giriş Yap
Zapkolik Hesabı ile Giriş Yap


Zapkolik Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!