Korkutmak İsterken Düşündüren Korku Filmleri

Korku filmleri izlemenin birçok sebebi bulunuyor. Biraz adrenalin duygusu yaşamak, biraz heyecan yaşamak, kız tavlamak ve yakın ortamlar oluşturmak bunlardan bazıları. Ama bazı korku filmleri o kadar farklı sonuçlar doğuruyor ki insan ne olduğunu anlamıyor. Bırakın korkmayı, gülmekten karın kasları kasılabiliyor.

Tepenin Gözleri

Saçmalık kavramıyla zaten filmin adında karşılaşıyoruz. Tamam belki birkaç tane sıçrama
yaşayabilirsiniz izlerken ama başarılı bir korku filmi "neden" diye sordurmayan filmdir. İşte bu
filmi izlerken sürekli "neden" diye sormaktan, doğru düzgün korkamıyorsunuz. Korku filminde
elbet gizem olmalı ama bunlar dozunu biraz abartmışlar.

Hayalet Gemi

Görsel efektleri başarılı Hayalet Gemi'nin ama genel olarak konuya baktığımızda bir anlam
bulmak oldukça zor. Başlarda filmin korkuttuğu ve merak uyandırdığı doğru ama sanki
senaryonun başını başkası yazmış, sonunu başkası. Tutarsız korku filmlerinde ilk sıra Hayalet
Gemi'nin. Aşağıdaki sahne ise Son Durak efsanesinden çalıntı.

The Happening Fragman

Hani anlaşılmaz olan ilginç ve güzel gelir ya işte o sayede başarılı olmuş gibi görünen bir film var karşımızda; Mistik Olay. Kadrosuyla aldatan sonra kafa karıştırarak ortamlarda rezil olmamak adına 'İyiydi ya, evet ya' dedirten The Happening, son derece başarısız bir korku filmi.

One Missed Call - Fragman

Koreliler ne yaparsa aynısını yapmaya yemin etmiş Amerikan halkının korkutucu olmaya çalışırken saçmaladığı en güzide örneklerden biri de Cevapsız Arama. Film gelmiş geçmiş en kötü korku filmi olmakla beraber, yeryüzünün en kötü afişine sahip!

House of Wax Fragman (2005)

Evet hemen aklınıza beyaz sargılara sarılmış mumyalar geliyor ama filmin o mumyalarla alakası yok. Hem öyle olsa en azından güldüren etmenlere sahip olurdu çünkü zombiler kadar, mumyalar da komik hareketlere sahip. Bu bahsettiğimiz Mumya Evi ise, bildiğiniz 'mum'dan bahsediyor. İnsanları mumlayıp öldüren kahramanımız korkutucu değil, acınası.

Silent Hill Film Fragmanı 2006

İşte bir oyun kurbanı korku filmi daha. Oynarken adamın elinden joystickleri, klavyeleri fırlattıran oyunun filmi kahkahalarla izleniyor.

House of the Dead Fragman

Ne zaman ki bir oyun filme dönüştürülmeye çalışıyor, orada balatalar yanıyor işte. Korku oyunu oynamak insanı çok fazla yoran bir şey değil, tamamen içinde olduğunuz için gerilebiliyorsunuz ve soru sormaya vaktiniz kalmıyor. Ama film izlerken biraz mantığa ihtiyaç var. İşte balataları yakan en iyi film House Of The Dead.

Chucky'nin Gelini

Sinema dünyasında yapılacak en büyük hata; 'Bu konu tuttu biz buradan yürüyelim' mantığıdır. Yapımcı akıllıca bir hareket yaptığını düşünür ama senaristin o kadar akıllı olamayacağını tahmin edemez. Chucky'nin Gelini gelmiş geçmiş en korkutmayan, en saçma korku filmlerinden biri.

Cabin Fever Film Fragmanı

Bir korku filminin ihtiyacı olan tüm klişeleri barındıran Cabin Fever, gereksiz işlere kalkışan, gereksiz insanların akıl yoksunu korkularını ve maceralarını barındırıyor. Onlar korkudan ölürken, siz tepkisiz şekilde ekrana bakıyorsunuz.

Jeepers Creepers Film Fragmanı

Korku filmlerinin en büyük hataları ne anlatmaya çalıştıklarını veya "kötü" olanın ne olduğunu bir
türlü anlatamamaları. İşte bunun en iyi örneklerinden Jeepers Creepers. IMDB puanı da oldukça
düşük olan film korkutmak isterken kafa karıştırıyor. Elde var sıfır. Korkutucu varlığın o kadar
saçma sapan özellikleri var ki, belki saçmalık korkutucu olabilir.