Kliplerin Gerçekte Anlatmak İstedikleri

Eğlence sektörü bir hayli karmaşık. Müzik ve klip ortaklığı ise çoğu insanın başarılı olamadığı ve riskli bir alan. Anlamakta güçlük çektiğiniz bazı kliplerin aslında ne anlatmak istediğini sizlerle paylaşıyoruz. Bundan sonra içiniz rahat izleyebilirsiniz.

Muse - Muscle Museum

1999 yılında bize ağlamayı öğretti Muse! Böyle içli, böyle duygusal insanlar olmamızın büyük sebebidir bu klip. Ağlamanın olağanlığını bize çarpıcı örneklerle açıklayan Muscle Museum klibinin en büyük derdi "içinize atıyorsunuz, atmayın!" diyebilmektir.

Kenan Doğulu - Yaparım Bilirsin

Engel mi mesafeler aşk yoluna meşk yoluna
Değer mi sebepsizken ayrılığa
Baş koydum ben seninle mutlu aşk yoluna meşk yoluna
Bulurum kaf dağına kaçsanda

Aşıklar anlar beni her halimi sevdiğimi
Dünyada bensiz bırakmam seni
Yalnızlar anlar beni her halimi sevdiğimi
Hayatta terk etmem seni

Yaparım Bilirsin

Deliyim gözü kara deliyim yakarım Romayıda yakarım ben
Bulurum seni yine bulurum olurum yine senin olurum

The Black Keys - Lonely Boy

Klibin anlatmaya çalıştığı en önemli şey; "insanların özel hayatlarına "aman" karışmayın! Çünkü psikolojiniz bozulabilir!" Bu mesajı en açık görebileceğimiz yer, abimizin nadide dansının yanında, (bu arada bu abimizi Pharrell'in 24 saatlik Happy klibinde de görebilirsiniz, hangi saat olduğu sürpriz olsun) arkadaki ofisten kafasını uzattığı gibi kaçan kadının görüldüğü an! Her şey o kadında, bütün çözüm o kadında! Neden kaçtın ablacığım demeyin. Kadın haklı. Özel hayat kurcalanacak şey değil

Thrift Shop – Macklemore & Ryan Lewis

2013'ün tüm düğünlerinde çalan ve genci yaşlısı herkesi saçma sapan dans figürlerine sürükleyen Thrift Shop klibi, kürkle bisiklete binen Macklemore ve yine kürkle kaykaya binen Ryan Lewis görüntüleri ile başlıyor. Geleceğe dönüşten gelen araba gençliğimizi hatırlatırken, milkshake içen kızlar meşhur Kelis şarkısıyla beynimizin ince kıvrımlarının yandığına işaret ediyor. Fakat klibin genel olarak anlatmak istediği zengin özentiliği. "Pahalı kürk ama üç tekerlekli bisiklet", "ikinci el dükkanından pahalı ceketi çekerim ve anı yaşarım!" gibi mesajlarla dolu! Yani klibin anlatmak istediği en önemli şey "abukluk kavramı". Şimdi oldu mu?

Tarkan - Kuzu Kuzu

Klibin gerçekte anlatmak istediği pek bir şey olduğunu düşünmek ilginç olacak. Tarkan'ın "kuzu kuzu geldim" dediği yere bakıyoruz ve çölü görüyoruz. Yani gerçekten gitmek istediği, kuzu kuzu peşine düştüğü yer orası mı kafalar karışıyor, devreler yanıyor. Klip hakkında fazla düşününce sorularla karşılaştığımızdan, "Tarkan iyi bir dansçı" diyerek klibi hemen geçebiliriz.